actiunea lichidului din inaintea ejacularii

Educatia sexuala

Postata de nicoleta07 cu 12 ani in urma.

Buna seara!
As vrea sa stiu daca lichidul din inaintea ejacularii poate duce la o sarcina.Daca inainte sa citesc pe internet cate ceva eram confuza,acum sunt si mai mult.Parerile sunt impartite:ba ca lichidul contine un nr mic de spermatoziozi,ba ca lichidul nu contine spermatoziozi,dar ii poate lua din "imprejurimi",daca cu 2 zile inainte a avut loc o ejaculare.Acum nu stiu ce sa mai cred.Ma puteti lamuri,va rog,ce se intampla cu acest lichid dupa ce a patruns in vagin?va multumesc

Raspunsuri (9)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

intradevar chiar de dinaintea ejacularii pot exista spermatozoizi in lichidul preejaculator. inainte de a se cunoaste acest lucru, se folosea ca si metoda contraceptiva ''''p***atus interuptus'''', adica ejacularea avea loc in afara vaginului, in rest actul sexual era normal fara nici o alta forma de protectie, insa in timp aceasta metoda s-a dovedit ineficienta tocmai datorita posibilitatii existentei spermatozoizilor inca de dinaintea ejacularii.
sunt de parere ca trebuie sa utilizati un test de sarcina (la aprox. o saptamana dupa contactul sexual, de preferinta din urina de dimineata) si sa urmariti daca apare vreo intarziere a ciclului (in cazul in care aveti un ciclu regulat)

va urez o zi buna

nicu87

acum 12 ani

buna ziua .eu iam atins vaginul prietenei mele dupa ce mam sters cu hartie igienica pe mana si mam spalat odata pe mana cu sapun,si dupa aia iam introdus degetele in vagin.va rog frumos sami spuneti daca poate ramane insarcinata.multumesc anticipat

AlinAlinAlin

acum 11 ani

Daca ai facut ce ai zis ,stai linistit nu are cum sa ramana. Si cand ai o intrebare apeleaza la un forum de specialitate cum e asta,sau un medic ceva, fiindca internetul e plin de pareri proaste care te pun pe ganduri. Mult succes in continuare.

*alina

acum 11 ani

Pot ramane insarcinata daca sa rupt prezervativul dar mentionez ca nu a ejacuat in mine.este posibil sa raman insarcinats daca am un ciclu de 34 de zile si sunt in a 30 zi a ciclului.

ral

acum 9 ani

:(

Catalin

acum 9 ani

Buna seara,
Azi in timp ce faceam dragoste cu iubita mea, la vreo 2 min, am simtit un lichid si am scos-o repede afara, era un lichid transparent nu semana cu sperma, si nici nu am avut senzatia aceea ca si cand iti dai drumu. Deci despre ce poate fi vorba? precizez ca apoi am facut p***a, si a iesit normal...
Se poate ca prietena mea sa ramana insarcinata?

ela

acum 8 ani

a ramas insarcinata pana la urma?

ela

acum 8 ani

buna ziua. am avut parte de un act sexual eu fiind deasupra si când m am ridicat, prietenul a vazut ca iese mult lichid din vagin..el nesimtind sa se fi terminat, n a avut absolut nicio contractie/ sa fie oare lichidul acela de la excitatie(atat de mult) sau e posibil sa fi fost sperma(erau cateva bobite gelatinoase)? nu stiu ce sa cred.. va rog mult sa ma ajutati..

Utilizator11529817281

acum 5 ani

Buna ziua, am si eu o intrebare! Eu si prietena mea ne.am dorit mult sa vedem cu e sexul, ea fiind virgina nu mi.am permis sa prea tare sa.i bag in bagin penisul ci doar putin pentru ca o durea. Dupa ce am ejaculat bine-nteles afara, m.am sters pe penis dar curgea un lichid alb, si am facut iar. E posibil sa ramana insarcinata din lichidul ala?