Diagnostic grav?

Ecocardiografie

Postata de AndreiM cu un an in urma.

Bună ziua , recent am observat ca am tensiunea mare.
După un control la cardiolog am fost diagnosticat cu ateromatoza aortica si regurgitare ao grad 1 (o valva sau ceva de la inima îmbătrânit dar cu valori normale)
Precizez ca am vârstă de 25 de ani si 70 kg.
Tensiunea in prezent variază de la 12 cu 8 pana la 14, 15 cu 10.
Mi a fost spus sa fac un anumit set de analize si o radiografie abdominala si in caz ca tensiunea creste mai mult de 15 sa iau prestarium 5 mg la zi.
Precizez ca in ultima perioada am fost stresat si nu am avut cel mai bun regim alimentar dar totuși menționez ca nu sunt consumator de cafea, țigări, energizante.
Credeți ca este vorba de un colesterol crescut peste limite care a afectat inima asa de tare încât sa se ajungă la diagnosticul acesta?
Ce sfaturi îmi puteți da?
Aceste probleme se pot rezolva în timp cu antrenament si tratament corespunzător? O sa mai reușesc sa duc o viata normala? Este cazul pe viitor de o intervenție chirurgicala?
Atașez mai jos câteva poze cu diagnosticul
adresa_web_filtrata /F0F10Dy
adresa_web_filtrata /PMXvhFc

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Hipertensiunea-arteriala--HTA-/12-modalitati-de-a-scadea-tensiunea-arteriala-in-mod-natural_8642