Injectie intramusculara gresita?

Dureri musculare

Postata de GEORGE cu 9 luni in urma.

Am făcut aseară o injecție intramusculara , probabil gresita , în mijlocul fesei, puțin mai jos de nada , în mijlocul fesei . Pot apărea complicații ? Defapt mi.a făcut-o un prieten care a spus ca știe sa facă dar uitându-mă pe internet am văzut defapt unde se face , stau unic cu teama acuma din cauza ca este făcută în mijlocul fesei și am văzut ca sunt niște nervi în zona aia ....

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

Injectiile intramusculare pot fi sigure si eficiente atunci cand sunt efectuate corect. Cu toate acestea, daca ai nelinisti sau ai indoieli cu privire la modul in care a fost facuta injectia ta, este intotdeauna mai bine sa consulti un medic sau un profesionist medical pentru asistenta si verificare.

Exista riscuri asociate cu injectiile intramusculare gresite, mai ales atunci cand sunt administrate in zone cu nervi. Cele mai comune complicatii pot include durere, umflaturi, sangerari sau infectii la locul injectiei.

Cel mai bine ar fi sa consulti un medic care te poate examina si evalua daca exista vreo complicatie sau riscul de complicatii. Aceasta te va ajuta sa primesti sfaturi si tratament adecvat, daca este necesar.

In viitor, este important sa te asiguri ca fie faci injectia intramusculara corect, fie mergi la un specialist medical pentru a o efectua.