Ce trebuie sa iau ca sa scap de durere?

Dureri musculare

Postata de Utilizator21638999578 cu 10 luni in urma.

Durere mare de genunchi care se duce pe mușchi pana la sold,în momentul în care mișc piciorul și îl îndoi durerea incepe sa dispară.Durerea nici cu antiinflamatoare nu dispare.Nu este rosu si nu este umflat genunchiul.Nu am mai avut dureri care sa nu cedeze la antiinflamatoare.In timpul mersului nu ma doare.Am 69 de ani si 87 de kg.Multumesc

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Pentru a scapa de durere, in situatia descrisa de dumneavoastra, ar trebui sa consultati un medic specialist (ortoped sau reumatolog) care sa va examineze si sa determine cauza durerii dumneavoastra. In functie de diagnosticul stabilit de medic, acesta va poate prescrie unele medicamente sau tratamente precum:

- fizioterapie: exercitii care iti intaresc musculatura si iti imbunatatesc flexibilitatea genunchiului
- terapie cu ultrasunete sau cu laser
- infiltratii cu antiinflamatoare sau cu steroizi

Este important sa evitati sa soliciti prea mult genunchiul care va doare. Incearcati sa stati cat mai mult timp cu piciorul ridicat, pentru a-i reduce inflamarea si sa aplicati comprese reci sau calde, pentru a va ameliora durerea. In timpul mersului, purtati incaltaminte confortabila.

Va recomandam sa va programati la un medic ortoped: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Artrita/durerea-de-genunchi-de-ce-apare-si-cum-poate-fi-tratata_16927
sfatulmedicului.ro/Artrita-reumatoida/cauzele-durerilor-de-genunchi-si-tratamentul-lor_15972
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-genunchiului/ce-afectiuni-pot-ascunde-durerile-de-genunchi_11316

Multa sanatate!

Utilizator21638999578

acum 10 luni

Buna ziua,va mulțumesc mult pentru răspuns.