sanii mei se unfla și ma dor foarte tare

Dureri menstruale

Postata de Utilizator11707839936 cu 2 luni in urma.

Bună seara am 21 de ani și de 2 ani și jumătate iau anticonceptionale, dar de câteva luni în coace de la a 7 -10 pastila sani mei se unfla și ma dor foarte tare ...ce ar însemna asta ce trebuie sa fac? Care este motivul pentru care se întâmplă asta? Va rog sa îmi răspundeți!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Durerea si umflarea sanilor pot fi rezultate din multe cauze, inclusiv efecte secundare ale anticonceptionalelor pe care le luati. Hormonii continuti de aceste pilule pot provoca schimbari in tesutul mamar, care pot crea senzatii de durere si umflare. Cu toate acestea, este intotdeauna important sa consultati un medic pentru orice mancarime sau durere inexplicabila. Puteti vorbi cu medicul dvs. de familie sau ginecolog despre schimbarile pe care le-ati observat si despre simptomele pe care le aveti. Este posibil sa fie necesare unele teste suplimentare pentru a va asigura ca nu este nimic serios.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cauzele-durerii-de-sani_11360