Înțepături în zona buricului ?

Dureri menstruale

Postata de Utilizator11699104149 cu 6 luni in urma.

Buna ziua! Am 21 de ani si as vrea sa stiu de ce am dureri mari în zona buricului,muschi în zona abdomenului s-au marit dintr-o data ,dureri de burta groaznice ,îmi făcusem si testul de sarcina dar e negativ ,vreau neaparat un raspuns

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua!

Intepaturile si durerile in zona buricului pot avea mai multe cauze posibile. In primul rand, este important sa se excluda cauza unei sarcini prin efectuarea unui test de sarcina, asa cum ati facut.

Durerile in zona buricului pot fi cauzate de:

1. Colicile intestinale sau balonarea, care pot provoca dureri abdominale severe. Acestea pot fi cauzate de alimentatie, consumul excesiv de lactate, stres sau alte tulburari digestive. Modificarile bruste ale muschilor abdominali si crampele pot sa apara in acest context.

2. Infectii ale tractului urinar sau ale sistemului reproducator pot provoca senzatii de dureri in zona buricului. Acestea pot fi insotite de alte simptome precum disconfortul la urinare, urgenta de a urina sau modificari ale secretiilor vaginale.

3. Apendicita este o inflamatie a apendicelui, care se poate manifesta prin dureri in zona buricului. Durerile apendicitei sunt de obicei severe si pot fi insotite de greata, varsaturi si febra. Daca aveti simptomele caracteristice apendicitei, este important sa cautati asistenta medicala de urgenta.

4. Alte posibile cauze ale durerii in zona buricului includ probleme gastrointestinale, cum ar fi gastrita, ulcer, diverticulita sau inflamatie in zona intestinului subtire sau gros.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/20-de-cauze-ale-durerilor-pelvine_8343