Cum pot scapa de aceaste dureri?

Dureri menstruale

Postata de Mihaela cu o luna in urma.

Buna de ceva timp am dureri de dureri in partea ovarului sting si spate jos la fel in partea stinga?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Durerile la nivelul ovarului si al spatelui pot fi cauzate de diverse afectiuni, de la chisturi ovariene, endometrioza, pana la afectiuni renale sau ale coloanei vertebrale. In primul rand, va recomandam sa mergeti la un consult de specialitate la un medic ginecolog pentru a elimina eventuale probleme la nivelul sistemului reproducator. Daca rezultatele sunt normale, ar trebui sa va adresati unui medic internist sau unui medic urolog.

Este important sa nu ignorati aceste simptome si sa consultati un specialist cat mai curand posibil pentru a determina cauza durerilor si a incepe tratamentul adecvat. De asemenea, pentru a mai atenua durerea pana la consultul medical, puteti lua un analgezic, insa acesta doar va masca simptomele, nefiind un tratament pentru cauza durerilor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cand-devine-durerea-de-ovare-o-urgenta-medicalai_17741
sfatulmedicului.ro/Chisturi-ovariene/ce-riscuri-implica-si-ce-solutii-ai-impotriva-durerii-de-ovare-i_11274