Ce se intampla in corpul meu?

Dureri menstruale

Postata de Alexia cu 3 zile in urma.

Ma doare burta in oartea inferioara, iar uterul este foarte umflat. Simt si o durere in laturi ale abdomenului si un fel de presiune care la stomac. Cand ma ridic parca m ar trage abdomenul in jos. Astazi am avut 2 picaturi de sange pe lenjerie, iar ieri o scurgere gelatinoasa roz si maronie.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 zile

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrii pot fi atribuite mai multor cauze, inclusiv o infectie sau inflamatie a tractului genital inferior (cum ar fi o infectie a tractului urinar sau o boala inflamatorie pelvina), o afectiune ginecologica (cum ar fi o fibroid uterin sau endometrioza) sau o posibila sarcina, inclusiv o sarcina ectopica. Cu toate acestea, e important sa fiti evaluata de un medic de indata ce e posibil pentru o diagnosticare corecta.

Daca sangerarea si durerea continua, ar trebui sa va prezentati la urgente. Este important sa evaluati impreuna cu medicul dumneavoastra daca aveti febra, varsaturi sau daca durerea devine insuportabila, deoarece acestea ar putea fi semne ale unei urgente medicale.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/20-de-cauze-ale-durerilor-pelvine_8343