Care este cauza durerii de spate ?

Dureri menstruale

Postata de Utilizator11717471165 cu 3 luni in urma.

Bună , acum pe 18 mai am avut sex neprotejat în urma căruia am luat pastila de a doua zi ellaOne. Am suferit efecte secundare cum ar fi dureri de burtă , greață , durere de cap și sângerări vaginale. Simptomele s au ameliorat în timp iar, acum aproximativ 7 zile, pe 28 mai am avut sex protejat când încă mai curgea puțin sânge, foarte puțin. Nu am mai avut probleme cu sângerarea vaginală dar am început să am dureri de spate ( lombare ) și abdominale. Acestea S au accentuat , după care S au diminuat iar astăzi s a resimțit din nou foarte puternic. ( de obicei sunt mai ușoare dimineața iar seara devin mai puternice ).

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Durerile de spate pot avea diferite cauze, una dintre ele fiind stresul, care poate duce la incordarea musculaturii. De asemenea, daca aveti dureri abdominale, acestea ar putea fi cauzate de neplacerile digestive adesea asociate cu pastila de a doua zi.

Totusi, daca durerea persista sau se inrautateste, este important sa consultati un medic pentru a exclude alte posibile afectiuni, cum ar fi probleme la nivelul rinichilor sau ale altor organe interne, sau chiar o posibila sarcina ectopica (in cazul in care pastila de a doua zi nu a fost 100% eficienta).

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/durerea-de-spate-ce-afectiuni-poate-ascundei_7164