Anticonceptionale

Dureri menstruale

Postata de Utilizator11719834537 cu 2 luni in urma.

E a treia luna in care iau anticonceptionale ,iar luna aceasta cam la 5-6 zile am dureri de burta si scurgeri mai abundente ca deobicei. Ce e de facut? Controlul ginecologic l-am facut de 2 ori in aceasta perioada si era totul ok

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Anticonceptionalele pot cauza uneori efecte secundare cum ar fi durerile de burta si scurgerile abundente. Aceste simptome pot fi normale in primele luni de utilizare, dar daca persista, este recomandat sa discutati cu medicul dvs. Acesta poate considera schimbarea tipului de anticonceptionale pe care le luati sau poate sugera alte investigatii pentru a exclude alte cauze posibile.

Desi ati mentionat ca ati facut deja un control ginecologic, daca simptomele persista, este bine sa mai faceti unul.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia. Pentru durerile de cap si tremurat va recomandam un medic neurolog: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-intrebari-frecvente_1186
sfatulmedicului.ro/Metode-contraceptive/anticonceptionalele-si-efectele-secundare-asupra-celorlalte-viscere_1187