Am dureri in partea de jos a burții mai exact la uter și tot ce cuprinde ?

Dureri menstruale

Postata de Utilizator11698913351 cu 6 luni in urma.

Aceasta problema a apărut posibil că de la faptul că am avut act sexual. Durerile date le-am avut de 3-4 ori. Și eu și el suntem perfect sănătoși. In timpul actului am ținut cont de protecție (prezervative)

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Durerile abdominale in partea de jos a burtii si la nivelul uterului pot avea mai multe cauze, inclusiv:

1. Contractii uterine: Acestea pot fi cauzate de excitarea sexuala si orgasm, iar uneori pot duce la dureri abdominale temporare.

2. Endometrioza: Aceasta afectiune apare atunci cand tesutul endometrial (care acopera uterul) creste in afara uterului. Poate provoca dureri intense in timpul sau dupa actul sexual.

3. Infectii pelvine: Infectiile cu transmitere sexuala, cum ar fi chlamydia sau gonoreea, pot provoca dureri pelvine sau abdominale. Este important sa te testezi pentru aceste infectii si, in cazul in care esti diagnosticata, sa urmezi tratamentul corespunzator.

4. Sindromul de intestin iritabil: Aceasta este o afectiune cronica care afecteaza sistemul digestiv si poate provoca dureri in abdomenul inferior.

Este recomandat sa consulti medicul ginecolog pentru un consult si un examen fizic. Medicul va putea evalua simptomele si, daca este necesar, va putea recomanda teste suplimentare.

Asigurarea folosirii corecte a prezervativelor si protectia in timpul raportului sexual sunt importante pentru prevenirea infectiilor cu transmitere sexuala sau a unei sarcini nedorite. Daca durerile persista sau devin severe, este esential sa consulti un medic cat mai curand posibil.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Apendicita-si-alte-cauze-de-abdomen-acut/durerea-abdominala-simptome-si-diagnostic_11329