Durere la degete amortite la picioare si dureri la articulatii, tendoane si solduri?

Dureri de spate Sindromul picioarelor nelinistite Durere Durere cronica Durerea neuropata Reumatisme degenerative Osteoartrita Artrita Oase si articulatii Infectii articulare Fibromialgie Arterita Afectiuni arteriovenoase Tromboza arteriala Tromboza venoasa profunda Tromboza venoasa profunda prim eveniment Deficit de antitrombina 3 Deficit de imunoglobulina Anemia asociata cu deficit de fier
+16
Vezi toate grupurile

Postata de Ionescu55 cu 5 ani in urma.

Durere la degete amortite la picioare si dureri la tendoane si solduri. Am de 8 ani dureri de spate ( degenerare cu minim de fluid L4-L5, L5-S1 si spinoza oculta ), vene calcificate, iar de 3 saptamani am dureri de unghii si degete la picioare si mi-au amortit degetele si pernuta de la talpa piciorului, solduri si articulatii, tulburare de vedere, dar spatele nu ma mai doare atat de tare. Acum 3 saptamani am luat antibiotic si a declansat durerile la picioare, articulatii si solduri ( o reactie adversa? sau un trigger ). Exista vreun tratament, diagnostic?

Raspunsuri (5)

SfatulMedicului

acum 5 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/durerile-articulare-artralgia_7658

Ionescu55

acum 5 ani

Unde pot gasi un control medical specializat in acest sens si care ar fi sansele unui diagnostic corect cu tratament cu rezultat satisfacator? Am avut ""reactii ciudate" ale corpului cu dureri diferite de peste 20 ani dar cronica a fost doar durerea de spate si sper ca amorteala si durerea picioarelor sa nu devina cronica. Nu am vicii si fac exercitii fizice, mananc sanatos, toata viata am facut sport si singura mea greseala a fost sa lucrez bucatar timp de 18 ani profesiune care mi-a "mancat" sanatatea... Controalele trecute au diagnosticat doar ceea ce am relatat mai inainte iar cele la sange ( rezultate pe teste extinse ) doar o usoara scadere a imunitatii si a lipidelor bune din corp... valori aproape de normale... Multumesc pentru raspuns.

Utilizator11632128403

acum 2 ani

Ai aflat cumva despre ce e vorba?

Ionescu55

acum 2 ani

Nu am aflat, din pacate. Intre timp am facut si o hernie cervicala iar cercetarile mele personale si neprofesionale m-au dus la concluzia ca am o poliartrita, dar....
Acum “intepenesc” mai des, iar durerile pe timpul noptii la solduri si umeri ma trezesc din somn. Stateam mai mult in pat dar acum de cand mai merg la plimbare durearea puternica si arzatoare de la solduri s-a impartit cu zona genunchilor si pot merge mai mult de 200m pana sa inceapa durerea arzatoare, care e mai “surda”.
Multa sanatate.

Adriano

acum un an

Salut! Ionescu55 la fel ca tine simt și eu arsură în șold articulații genunchi am observat că se agravează când mănâncă paste făinoase lactate la anumite alimente eu am fost diagnosticat cu spondilită seronegativă boală autoimună in 2014 trebuie să faci neapărat radiografie sau rmn la sold și genunchi să nu fie afectate de inflamație ai cartilajele cu probleme