Durere de spate și piept ?

Dureri de spate

Postata de Ionut cu o luna in urma.

Bună ziua,mă confrunt cu niște dureri de spate la nivelul ambilor omoplați,durere de muta de pe stânga pe dreapta pe tot parcursul zilei,durerea mai este însoțită de pocnituri când împing umeri în față apoi când revin se aud niște pocnituri ca un fel de scârțâie turi,am durere în spatele gâtului iar atunci când îl mișc stânga dreapta resimt acea durere cum coboară în spatele omoplatului când întorc gâtul în stânga durerea se resimte în dreapta și când întorc în dreapta de resimte în stânga,în spatele gâtului când îl întorc se aud niște pocnituri iar senzația este ca și cum îl mișc pe nisip,am dureri de cap,durerile sunt ca niște înțepături și le am în toate părțile capului,durerea de la omoplați coboară pe brațe întâi la nivelul tricepsului,apoi pe tot brațul,când am crize puternice simt și un junghi în piept atât stânga cat și dreapta,mai simt niște furnicături la nivelul palmelor și câteodată la nivelul gâtului laterale,dimineața când mă trezesc e dezastru,tot corpul de la gât în jos e foarte rigid,și îmi trebuie jumate de oră să mă de amorțesc,nu pot dormi pe spate și nici nu pot sta pe spate ca simt acea durere la omoplați și trebuie să îmi schimb poziția imediat,dacă stau în șezut mult timp iar mă doare,am un CT făcut acum 6 luni de la gât în jos,și mi-a găsit o spondiloliza,unilaterală L5 stânga,dar nu mă deranjează mai deloc zona lombară,ce fel de investigații să fac,Mulțumesc o zi bună!

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrii ar putea fi legate de diferite cauze, variind de la probleme la nivelul coloanei vertebrale, cum ar fi o hernie de disc sau spondiloza, la afectiuni precum boala de reflux gastroesofagian sau atac de panica/anxietate. Ar fi util sa faci o vizita la un medic pentru a discuta despre simptomele tale. Este important de mentionat ca daca te confrunti cu o durere toracica ascutita sau daca durerea toracica este insotita de simptome precum dificultati de respiratie, greata sau ameteala, ar trebui sa te prezinti de urgenta la camera de garda.

Pentru o evaluare mai exacta, medicii ar putea dori sa faca anumite teste, cum ar fi imagistica prin rezonanta magnetica (IRM) a coloanei vertebrale, o electrocardiograma sau un test de stres cardiac, in functie de ceea ce considera ca ar fi cea mai probabila cauza a simptomelor tale.

In ceea ce priveste spondiloliza pe care ai mentionat-o, aceasta este o afectiune a coloanei vertebrale care poate cauza durere, dar nu este intotdeauna cazul. De asemenea, durerea poate sa nu fie localizata in zona afectata de spondiloza.

Evaluarea ta ar putea include, de asemenea, consultarea unui terapeut fizic pentru a evalua modul in care te misti si stai si pentru a vedea daca exista anumite schimbari pe care le poti face pentru a ajuta la ameliorarea durerii.

In concluzie, este important sa vorbesti cu medicul tau despre simptomele pe care le ai.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/durerea-de-spate-ce-afectiuni-poate-ascundei_7164

Ionut

acum o luna

Bună ziua,am probleme gastrice am reflux esofagian,arsuri în capul pieptului,vineri sunt programat la endoscopie după ce am avut probleme cu stomacul,Helicobacter,durerea de spate o am de mulți ani de vreo 5 ani cam așa,dar nu s-a manifestat ca acum,de vreo 2 luni mă deranjează foarte tare,o pornit de când am citit ceva pe google și parcă simt altfel durerile,e adevărat ca am anxietate!

Ionut

acum o luna

Și nu am durere toracică ascuțită,durerea e undeva sub piept,în stânga e mai des ca în dreapta și apare când mă forțez!