Concluzii: Modificari discartrozice debutante cu atingeri radiculare C6 stanga si C7 bilateral, fara

Dureri de spate

Postata de Mariana cu 4 ore in urma.

Durere de spate

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 ore

Buna ziua,

Schimbarile discartrozice debutante indica inceputul degenerarii discului spinal, adica inceputul artrozei coloanei vertebrale. Atingerea radiculara se refera la afectarea radacinilor nervilor spinali, in acest caz, la nivelul C6 stanga si C7 bilateral.

Aceasta afectare poate provoca durere, slabiciune sau amorteala in zonele unde nervii afectati calatoresc. Fara durere de spate, ar putea insemna ca simptomele sunt prezente fie in zona gatului, fie in zona superioara a bratului sau a antebratului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Artrita-reumatoida/boala-artrozica-modalitati-de-ameliorare-si-de-prevenire_18888

Mariana

acum 55 minute

Multumesc frumos.