Ce pot face când mă am dureri pelviene, respectiv dureri de spate?

Dureri de spate

Postata de Simona D. cu 4 luni in urma.

Bună seara!
Numele meu este Simona și am aproape 20 de ani. Este a doua oară când resimt după terminarea menstruației dureri/discomfort în zona pelviană și cea lombară. Menționez că am și o scolioză care din când în când mă supără. Aș dori, dacă se poate, să știu ce aș putea face în legătură cu aceste dureri: ce medicamente pot administra și la ce medic ar trebui să apelez.
Mulțumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este important sa consultati un medic pentru un diagnostic precis si recomandari adecvate. Cu toate acestea, va oferim cateva informatii generale care va pot ajuta:

1. Primul pas este sa stabiliti daca aceste dureri sunt legate de scolioza sau de altceva. Un medic specialist in ortopedie sau un medic generalist va poate ajuta in acest sens.

2. Pentru durerile de spate, puteti incerca sa aplicati comprese calde sau sa faceti exercitii de intindere usoare si delicate, care sa va relaxeze muscular. Cu toate acestea, evitati miscarile bruste sau excesive, care ar putea sa agraveze situatia.

3. Pentru durerile pelviene, este important sa identificati cauza acestora. Ele pot fi rezultatul unor afectiuni precum infectii urinare, infectii ginecologice, endometrioza sau alte probleme la nivelul organelor pelviene. In acest caz, veti avea nevoie de consultatia unui ginecolog sau a unui medic specialist in problemele aparatului genital feminin.

4. Evita sa iei medicamente fara prescriptie medicala. Din moment ce fiecare persoana este unica si fiecare situatie medicala este diferita, doar un medic in masura sa va recomande medicamentele adecvate.

Va recomandam sa va programati la un medic ortoped: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/scolioza-cauze-simptome-tratament_1619