Ce poate fi?

Dureri de cap

Postata de Mara cu 5 luni in urma.

Simt intepaturi in cap pe partea dreapta, si pe stanga, mai ales stanga. Ce poate fi?
Nu știu ce este

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Senzatia de intepaturi in cap poate fi cauzata de mai multe motive. Cateva dintre acestea pot include tensiunea musculara, migrenele, sinuzita, expunerea la temperaturi extreme sau chiar stresul si anxietatea.

Daca intepaturile in cap se dezvolta pe o parte mai des decat pe cealalalta, este posibil sa existe o cauza specifica pentru aceasta asimetrie. Uneori, durerea de cap unilaterala poate fi asociata cu migrenele sau cu tulburarile de sinus. In functie de alte simptome asociate, este recomandat sa consultati un medic pentru a determina cauza exacta si a primi un diagnostic corect

Va recomandam sa faceti o programare la un medic neurolog: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes
sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/durerile-de-cap-ce-le-influenteaza-si-care-sunt-bolile-pe-care-le-semnal_15672
sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/dureri-de-cap-simtite-in-spatele-ochilor_19754