Oare ce să fie?

Durere

Postata de Utilizator11699607709 cu 6 luni in urma.

Bună seara.De ieri mi-a apărut o durere înțepătoare în zona sânului stâng, prima data a fost o durere nesemnificativă, iar peste noapte m-am trezit și mă înțepa mai tare, dar foarte puțin, apoi m-a luat și durerea de mână, cea stângă cu amorțeală. Apoi înțepăturile se mutau pe parte dreaptă, tot sus lângă sân.Durerea se resimtea uneori și sub coastă în partea stângă.
Cu o zi înainte făcusem niște exerciții fizice (abdomene)nu mai făcusem de mult timp, iar de ceva timp am stat în stres continuu, oare de aici să fie cauza?
Mi-am luat tensiunea, este bună la fel și pulsul.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Durerea in zona sanului stang poate avea mai multe cauze posibile, inclusiv probleme cardiace, probleme respiratorii, inflamatii musculare sau nervoase sau chiar anxietate si stres. Exercitiile fizice intense pot duce la tensiune musculara si pot provoca disconfort, mai ales daca nu ai mai facut de mult timp acele exercitii.

Este important sa consulti un medic pentru un diagnostic precis si recomandari de tratament adecvate. Un medic poate efectua un examen fizic, istoric medical detaliat si poate solicita analize suplimentare, cum ar fi electrocardiograma sau teste de sange, pentru a exclude potentialele afectiuni.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-sanilor/cauzele-aparitiei-durerilor-de-sani_17569