Ma dor fesele cand merg am 72 ani siam inceput de parkinson?

Durere

Postata de Vasilescu marin cu o luna in urma.

Ma dor fesele am 72 ani inceput de parkinson

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Durerea la nivelul feselor pe care o simtiti poate avea mai multe cauze. Este posibil ca aceasta sa fie legata de inceperea bolii Parkinson, intrucat aceasta afecteaza musculatura si poate cauza rigiditate musculara, inclusiv in zona feselor.

De asemenea, durerea poate fi cauzata de sedentarism, mai ales daca stati mult timp pe scaun sau pat, sau poate fi cauzata de alte afectiuni, cum ar fi artrita sau sciatica.

Este foarte important sa mergeti la control si sa va monitorizati simptomele pentru a putea interveni cu un tratament adecvat cat mai curand posibil. De asemenea, ar trebui sa faceti miscare regulat, cu exercitii adaptate varstei si starii dvs. de sanatate, pentru a ajuta la ameliorarea simptomelor.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia dvs. specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boala-Parkinson-si-alte-boli-extrapiramidale/informatii-esentiale-despre-boala-parkinson_17054

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.