Iubita mea are dureri de burta. Ce ar mai putea face?

Durere

Postata de Utilizator11721328322 cu 2 luni in urma.

Sunt disperat. Iubita mea are dureri groaznice de burtă. Se simte balonată non stop. Ține dietă și ia tratament de 2 luni de zile. A făcut endoscopie, H pylori negativ, hemograma, VSH, PCR, GOT, GPT, calciu seric ionic+ total, TSH, FT4, excoproparazitar, Ag giardia din scaun, ex sumar urina, urocultura.

Toate analizele au ieșit bune, valori normale. Medicii ridică din umeri. Chiar nu știu ce să mai fac și încotro să mă îndrept.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Poate fi foarte frustrant si infricosator atunci cand partenerul tau se simte rau si nu poti gasi o solutie. Daca toate investigatiile medicale au revenit cu rezultate normale, poate fi util sa se ia in considerare alternativa unei posibile probleme legate de sistemul nervos. Anxietatea si stresul pot provoca simptomele pe care le-ati descris pentru iubita dumneavoastra.

Mai mult decat atat, daca simptomele se inrautatesc dupa masa, ar putea fi posibil ca aceasta sa aiba intoleranta la anumite alimente sau sindromul intestinului iritabil. Acesta din urma este o boala cronica care afecteaza intestinul gros si poate cauza crampe abdominale, balonare, flatulenta si schimbari ale obiceiurilor intestinale.

Este poate necesar sa consultati un nutritionist care poate oferi un plan alimentar care sa ajute la eliminarea anumitor alimente ce pot provoca aceste simptome.
Alte tratamente pentru SII includ modificari ale stilului de viata, cum ar fi exercitiile fizice regulate, reducerea consumului de alimente care produc gaze si pastile care controleaza diareea sau constipatia.

Un dezechilibru al bacteriilor intestinale poate fi de asemenea o posibila cauza. Consultati un gastroenterolog pentru un tratament probiotic. De asemenea, medicul poate sugera administrarea unui antibiotic pentru a rezolva un eventual dezechilibru bacterian.

In cazul in care durerea persista, este recomandat sa mergeti la un alt medic pentru o a doua opinie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie, https://www.clickmed.ro/medic/nutritie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sindromul-de-colon-sau-intestin-iritabil-cauze-si-simptome_11103
sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/sindromul-de-colon-sau-intestin-iritabil-diagnostic-si-tratament_11109