Ganglion submandibular inflamat, stare de raceala?

Durere

Postata de Alyas003 cu un an in urma.

Buna ziua! Am un ganglion inflamat submandibular, exact pe parte cu o masea care ma doare, maseaua este cariata, pe langa altele am auzit si un fel de "trosnituri" in zona maselei, nu in ureche. Ganglionul de sub partea maselei este situat pe partea maselei, este umflat si am si anumite dureri la inghitit saliva. De asemenea, prezint simptome de raceala, temperatura doar in zona fruntei, iritatie in gat, mai stranut rareori, de 2 ori pe zi. Am cautat pe internet si mi-a zis ceva de HIV, ar putea fi asta? Ce as putea face? Ce parere aveti?

Raspunsuri (2)

Alyas003

acum un an

Mentionez ca mi-am bagat vreo doua tigari in ureche sa scap de durerea de masea, vata cu spirt si picaturi auriculare.

acum un an

Buna ziua,

Ganglionul inflamat submandibular pe care il aveti poate fi cauzat de o infectie la nivelul dintelui cariat sau de o infectie a tractului respirator superior. Este important sa obtineti o evaluare medicala cat mai curand posibil pentru a determina cauza exacta a ganglionului inflamat si pentru a primi tratament adecvat.

Pentru evaluarea maselei cariate, va recomandam sa va programati la un medic stomatolog: https://www.clickmed.ro/medic/stomatologie

Pentru evaluarea ganglionului inflamat si simptomele de raceala, va recomandam sa va programati la un medic ORL:https://www.clickmed.ro/medic/orl

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/inflamatia-ganglionilor-limfatici_8489