Dureri in partea superioară a pieptului ?

Durere

Postata de Alex cu 10 luni in urma.

Bună ziua, sunt fumator de 5 sau 6 ani având acum 19 ani, de o perioada am dureri in partea superioară a pieptului preponderent in partea stingă dar uneori și în dreapta, de asemena am dureri și in mina stingă, durerile sunt slabe dar destul de constante, apar mai des după ce fumez, care ar putea fii cauza?
Mulțumesc anticipat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,
Durerea in partea superioara a pieptului si in mana stanga poate fi un simptom al unei boli cardiace, in special daca apare dupa fumat. Fumatul poate duce la ingustarea arterelor si impiedica fluxul de sange, ceea ce poate provoca durere toracica si alte simptome. Recomandarea este sa va consultati un medic specialist, care poate efectua investigatii si poate stabili ce anume cauzeaza simptomele mentionate si cum pot fi tratate. Este important sa reduceti sau sa renuntati la fumat pentru a preveni agravarea simptomelor.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/cardiologie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/simptomele-inflamatiei-plamanilor-durere-in-piept-respiratie-dificila_18648