Dureri diferite prin corp ?

Durere

Postata de Ionut cu o luna in urma.

Nu mai știu unde să mă duc,ce să mai fac,ce analize să mai fac,de la începutul anului tot am durere în partea dreaptă sub coaste,am fost la medic mi-a făcut test Helicobacter a ieșit pozitiv,am urmat tratamentul m-am simțit o perioadă bine,iar au început dureri nu la fel dar simt un disconfort,am fost iarăși la medic,am făcut CT toracic-abdominal-pelvin, Colono CT totul perfect, doar niște hemoroizi interni și spindiloliza l5 stânga unilaterală,după am fost la urină, am făcut toate testele de urină, după la sânge de 3 ori,am făcut testul pentru toleranță la alimente,și acum de curând o endoscopie digestivă superioară,totul este ok,mi-a spus ca totul este perfect,durerea din partea dreaptă nu e singura mea îngrijorare sau singura problemă de sănătate mai am și o durere între omoplați,mai ales dimineața când mă trezesc,gât înțepenit,pocnituri în spatele gâtului,atunci când împing umeri se aud niște pocnituri între omoplatul stâng și umăr,mă doare capul,câteodată mă înțeapa m zona gâtului pe laterale mă ales cave ridic ceva cat de cat greu,am mai tot timpul un fel de tremur în corp,mai ales când cineva mă trezește brusc simt ca mi se zbate corpul dar pe interior ca în exterior nu se observă nimic,văd în câmpul vizual niște linii micuțe negre ca o gaza mai ales la lumina și pe un fond alb,și mai văd mă lumină niște musculițe albe,îmi vine stare de rău"greață" fără să fac mai nimic, pur și simplu sunt la muncă fac ceva și deodată apare acea stare,precizez ca mai am și niște înțepături în partea stângă a pieptului la pectoral,de fapt am înțepături prin tot corpul să zic așa, îmi vine să plâng pentru ca Nu stiu ce am și ce analize să mă fac, citesc tot felul de p***ai pe internet și după le simt de parcă aș avea și eu, am făcut analize în 2 țări diferite și am schimbat diferiți doctori,și analizele sunt bune, și mă de curând mă stresez cu o umflătură n zona cotului, care nu mă doare și care o am de cca 5 ani cred ca este lipom,ma doare dacă apăs tare pe ea,nu și-a schimbat forma de când o știu și una în zona pieptului mai mică, și tot așa nu și-a schimbat forma și nu se evidențiază deloc prin piele, posibil sa ma stresez prea tare de la orice?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

In primul rand, este bine ca ati efectuat aceste teste si analize pentru a exclude anumite afectiuni.

Daca rezultatele sunt intr-adevar bune, cum spuneti, atunci este posibil ca durerile pe care le simtiti sa fie cauzate de stres sau anxietate.

Atat stresul, cat si anxietatea, pot provoca anumite simptome fizice, inclusiv dureri de cap, gat intepenit, tremururi ale corpului, stari de greata sau dureri la nivelul pieptului.

Totusi, daca simptomele persista sau devin mai severe, este important sa va adresati unui medic pentru un consult de specialitate.

Este posibil ca simptomele pe care le descrieti sa fie rezultatul unei afectiuni fizice care nu a fost inca identificata sau efectul secundar al unor medicamente pe care le luati.

In orice caz, este important sa discutati cu medicul despre simptomele pe care le aveti si despre ingrijorarile pe care le aveti in legatura cu sanatatea dvs.

In legatura cu umflaturile pe care le mentionati, ar putea fi in zona de competenta a unui dermatolog sau chirurg, care sa intelega mai bine natura acestora. De asemenea, problemele de vedere ar trebui sa fie evaluate de un oftalmolog.

Inca un aspect important de mentionat este ca daca simptomele pe care le descrieti sunt declansate sau amplificate de anxietate, ar trebui sa aveti in vedere si un consult de specialitate in psihiatrie sau psihoterapie.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia.

Pentru umflaturi consultati un dermatolog: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie sau un chirurg: https://www.clickmed.ro/medic/chirurgie-generala

Pentru problemele de vedere: https://www.clickmed.ro/medic/oftalmologie

Pentru stres si anxietate: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie sau https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/probleme-de-sanatate-cauzate-de-fumatul-pasiv_18724
sfatulmedicului.ro/Fumatul-si-efectele-acestuia/fumatul-pasiv-o-amenintare-pentru-sanatate_1191
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cat-de-periculos-este-fumul-de-tigarai_11460

Va dorim multa sanatate!