Dureri de muschii burtii dupa nastere?

Durere

Postata de Anemary cu 3 luni in urma.

Buna ziua este normal sa am.inca dureri de muschii burtii dupa cea de-a doua nastere naturala?Am.nascut acum 3 luni un baietel natural de 4.400 kg.Cand ma aplec ma doare si cand fac efort

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Este normal sa aveti inca dureri abdominale dupa cea de-a doua nastere naturala, mai ales daca ati nascut un copil de o greutate mai mare. Muschii abdominali au fost destul de solicitati pentru a permite trecerea bebelusului prin canalul de nastere.

Durerile pot fi mai pronuntate sau pot persista mai mult la a doua sau urmatoarele nasteri, deoarece muschii abdominali pot fi mai slabi dupa prima nastere. De asemenea, exercitiul fizic sau aplecarea pot cauza disconfort.

Totusi, daca durerea este severa, daca se agraveaza in loc sa se imbunatateasca sau daca este insotita de alte simptome, asa cum ar fi febra sau sangerare, trebuie neaparat sa consultati un medic.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Nasterea/schimbari-ce-apar-la-o-mama-imediat-dupa-nastere_19124
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/exercitiile-fizice-dupa-sarcina-cand-se-pot-incepe_8688

Va dorim multa sanatate!