Durere între omoplați ?

Durere

Postata de Ionut cu o saptamana in urma.

Bună ziua!De aproximativ 6 ani am niște dureri între omoplați mai mult durere o simt în omoplatul stâng durere este localizată tot timpul în mijloc la coloană între cei doi omoplați,atunci când îmi împing umeri în spate simt și se aude ca niște pocnituri acolo în mijloc ca și cum ceva se rupe,și nu pot sta întins în pat pe spate mai mult de o oră ca simt durerea acolo și simt nevoia să-mi întorc poziția,dorm doar pe burtă când pe stânga când pe dreapta și dimineața mă trezesc cu dureri acolo și cu un gât complet încordat,în timpul zilei durerile sunt de intensitate mică spre foarte mică,dacă îmi arcuiesc spatele durerea se simt în stânga,am la cervicală un fel de gâlma și gâtul îmi pocnește când îl mișc,cum am mai spus durerile de am de foarte mult timp nu le-am băgat niciodată în seamă dar acum 5 luni am avut niște probleme digestive,și acum parcă orice alertă în corpul meu îmi dă panică destul de mare,și acum 5 zile am văzut un video pe tik tok era mi-a apărut un băiat care avea cancer pulmonar grad 4 și cineva la întrebat ce simptome aveai și el a zis durere la coloană durere de spate și tuse seacă și de atunci mi-am luat panică rău am avut o cădere depresivă,n-am vorbit nici cu soția mea mă tot întreba ce am de ce nu vorbesc,dormeam decand ajungeam la muncă până a doua zi când plecăm la muncă,de parcă eu aveam așa ceva sunt foarte slab de psihic recunosc,dar m-am panicat foarte tare eu știind ca am făcut acum 2 luni un CT toraco-pelvin-abdominal și nu mi-a găsit niciun organ afectat dar am început să-mi fac filme dacă radiologul nu mi l-a citit bine dacă nu a fost atent la un organ și îi pun cat e ziua de mare întrebări în mintea mea și mă gândesc numai la scenari negative și la vreo boala incurabilă,La CT mi-a găsit spindiloliza L5 stânga fără spindilolioz,faza ca nu am băgat niciodată în seamă durerile astea dar decand am văzut acel tik tok parcă le simt mai tare și mi-a dat viață peste cap,debia trecusem peste faza cu sistemul digestiv am avut o bacterie la stomac și am reușit să scap de ea și urmează să fac o endoscopie digestivă în 2 luni,am fost și acolo stresat maxim și mi s-a mărit pulsul,am avut 2 săptămâni în care mi s-o zbătut jugulara stângă si dureri de cap, oare totul e pe sistem nervos,oare sa fie durerile între omoplați de la spindiloliza aia stângă,vreau niște sfaturi vă rog am fost la medic de 10 ori în 5 luni, s-au saturat ăia de mine,E posibil ca radiologul să nu citească bine un CT,am avut făcut și analize la sânge și totul perfect le-am făcut de 2 ori și intoleranța la alimente,lactoză și gluten și totul perfect,să duc CD-ul la alt radiolog,și CT toraco-pelvin abdominal se văd și plămânii?

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Durerea pe care o descrieti ar putea fi rezultatul diferitelor probleme - de la probleme musculo-scheletale, cum ar fi spondiloliza pe care ati mentionat-o, la postura incorecta sau tensiunea musculara. De asemenea, atunci cand va arcuiti spatele sau va miscati gatul si simtiti pocnituri, ar putea fi complet normal - este cunoscut sub numele de crepitus si se intampla atunci cand bulele de aer din articulatiile dvs."explodeaza".

Mai mult, pare ca va confruntati cu anxietatea, ceea ce poate amplifica orice durere sau disconfort pe care il aveti. Anxietatea poate provoca simptome fizice, inclusiv durere, si va poate face sa va concentrati mai mult pe aceste senzatii, sporind perceptia lor. Asadar, este posibil ca durerile pe care le simtiti sa fie, de asemenea, legate de anxietatea pe care o traiti.

Va recomandam sa lucrati cu un psiholog sau psihiatru pentru a va gestiona anxietatea si, eventual, pentru a invata tehnici de gestionare a durerii.

In ceea ce priveste ingrijorarea dvs. legata de CT scan, este extrem de improbabil ca un radiolog sa fi ratat ceva important. Radiologii sunt specialisti instruiti pentru a interpreta aceste imagini si au proceduri riguroase pentru a se asigura ca nu se scapa nimic. La fel, analizele dvs. de sange arata bine, ceea ce este un bun semn.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/spondiloliza_5545
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-coloanei-vertebrale/durerea-de-spate-dependenta-de-tratament_1683

Ionut

acum o saptamana

Și încă ceva,atunci când am crize de ras apare o tuse la final ca și cum mă înec de la ras

Ionut

acum o saptamana

Mulțumesc pentru răspuns,dar mi s-o văzut și plămânii la CT toraco-abdomino pelvin?