Durere în partea dreaptă ?

Durere

Postata de Andrei cu 3 luni in urma.

Bună ziua!Chiar după anul nou după niște mese copioase,am simțit o durere în partea dreaptă care m-a ținut 3 zile după a dispărut nu i-am mai dat importanță,am început iar să mănânc mult și gras,și acea durere a reapărut precizez ca mă doare în partea dreaptă dar suportabil nu e o durere groaznică e ceva ce pot suporta dar mă deranjează,nu prea am poftă de mâncare și arsuri în capul pieptului și stare de vomă dar fără vomitat și o amărăciune în gură și mi se pare ca am pierdut puțin în greutate cred mă simt puțin amețit și fără energie pentru ca nu prea suport să mănânc nimic inafara de ciorbe îmi puteți da niște sfaturi cam ce ar putea fi!Va mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Aceste simptome pot fi cauzate de o varietate de conditii, inclusiv gastrita, ulcer gastroduodenal, colecistita sau chiar simptomele unui ficat gras sau hepatita. Ar putea fi si posibil sa fie sindromul de intestin iritabil.

Totusi, va sfatuim sa evitati autodiagnosticul si sa vorbiti cu un medic despre simptomele pe care le experimentati. Adesea, investigatiile suplimentare sunt necesare pentru a stabili un diagnostic corect.

Incearcati sa va hidratati corespunzator si sa aveti un regim alimentar sanatos, bazat pe fructe, legume si proteine, evitand mancarurile grase si condimentate.

Este important sa consultati un medic si sa urmati recomandarile acestuia.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/gastrita_535
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/colecistita_962
sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/alimente-daunatoare-ficatului-alternative-sanatoase_9748