Durere inghinala stânga?

Durere

Postata de Utilizator11696880437 cu 2 luni in urma.

Buna ziua! În tipul sarcinii aveam o durere in zona inghinala, după ce umblam mult, nu știam ce, mediul a presupus că e de la sarcina. După naștere nu am scăpat de ea. După o zi întreaga de umblat mă doare jos pe lângă labia mare în adâncime iar dacă ma pun pe partea dreapta și mișc piciorul cu zona dureroasa se aude un poc puscatură ca de coarda asa, nu e dureroasa doar acolo către sistem rep. În apogeul durerii toată zona mă durea de aveam impresia ca e simfiza pubiana. Mi-am făcut o radiografie și nimic, ortopededul o zis ca nu am probleme cu oasele. Dar durerea tot e. Bine mă mai doare și fesa partea stingă dar ma gândesc ca e de la spate. Unde sa merg?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Durerea pe care o aveti ar putea avea legatura cu problemele pelvine sau musculare, ac***a in vedere ca durerea persista si dupa nastere si nu pare sa fie legata de oasele dumneavoastra, conform rezultatelor radiografiei. De asemenea, faptul ca aceasta durere se amplifica cand sunteti activa sau cand va miscati piciorul intr-un anumit fel sugereaza ca s-ar putea sa fie implicati anumiti muschi sau ligamente.

O alta posibilitate ar putea fi o formatiune in zona respectiva, un chist sau un fibrom. Mai mult, daca durerea este in zona inghinala in acest caz va recomandam o ecografie, care poate fi un mod eficient de a verifica daca exista vreo formatiune in acea zona.

Desi este mai rar, o alta posibile cauza a durerii inghinale poate fi hernia inghinala, care ar putea sa nu fie vizibila la radiografie.

In concluzie, ar trebui sa mergi la medic pentru a vedea ce fel de investigatii suplimentare ar putea fi necesare, fie la ginecolog, fie la un medic specialist in medicina interna sau in medicina fizica si de reabilitare.

Alegeti un medic potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol recomandat:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/durerea-pelvina-la-femei-cauze-si-simptome_11260