Durere deget?

Durere

Postata de Elena cu 10 luni in urma.

Am o durere la degetul mic al mâinii stângi. Așa m-am trezit de dimineața. Durerea este la îmbinarea degetului cu palma și nu pot mișca deloc degetul din cauza durerii. Este ca și cum as fi fost lovită cu un obiect tare ( sa zicem un ciocan). Nu este umflata zona, însă este un disconfort foarte mare. Ma puteți sfătui ce ar putea fi și dacă pot face ceva acasă? Multumesc

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 10 luni

Buna ziua,

Exista mai multe posibilitati de cauze ale durerii la degetul mic al mainii stangi, printre care:

1. Entorsa - In cazul in care ati intors sau ati fortat degetul intr-o pozitie anormala sau ati efectuat o miscare brusca si dureroasa, este posibil sa fiti suferit o entorsa. Acest lucru poate determina durerea si senzatia de rigiditate in zona degetului afectat.

2. Tendinita - Tendinita it refera la inflamatia pe care o sufera un tendon. Aceasta poate aparea ca urmare a suprasolicitarii sau a leziunilor repetate ale aceleiasi zone. In cazul de fata, afectarea degetului mic poate fi asociata cu activitati repetate de tipul apucatului unei pisici sau work-ului pe tastatura.

3. Artrita - Artrita este o afectiune inflamatorie care afecteaza articulatiile si poate duce la dureri, rigiditate si umflaturi. Degetul mic poate fi afectat, in cazul in care zona este sensibila.

4. Tunel carpian - Sindromul de tunel carpian este cauzat de comprimarea nervului median in timp ce acesta trece prin tunelul carpian in palma mainii. Acest lucru poate duce la dureri, amorteli, si slabiciune in maini si degete.

In cazul in care durerea persista, este indicat sa mergeti la medicul curant, acesta poate sa va examineze si sa va prescrie testele necesare pentru a diagnostica cauza durerii. In functie de rezultate, medicul va poate recomanda diferite tratamente, cum ar fi fizioterapie, medicamente, sau in cazuri mai rare, o interventie chirurgicala.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie
Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Artrita/10-exercitii-pentru-maini-care-amelioreaza-durerile-articulare_12515