durere de maini

Durere

Postata de florimi cu 8 ani in urma.

mama mea se vaita ca de catva timp au inceput sa o doara mainile si ii amortesc. nu stie de la ce. imi spune ca dimineata cand se trezeste si daca are pumnul strans trebuie sa se ajute cu cealalta mana ca sa poata sa o desfaca.nu este in tara ,este plecata in strainatate ,dar acolo nu lucreaza pt. ca este impreuna cu tatal meu.ce poate fi? intrebarea mea este daca se poate sa se unga cu vreun unguent ceva .in tara vine prin iulie,dar ii pot trimite si eu de aici .ceva naturist?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Simptomele descrise par sa indice o posibila afectiune reumatologica, poate fi vorba de artrita reumatoida sau artroza. Este esential sa se faca un control medical, pentru a putea diagnostica starea exacta. Pana la consultatie, pentru ameliorarea durerii, poate incerca sa foloseasca un unguent antiinflamator, precum diclofenac sau ibuprofen. De asemenea, o dieta sanatoasa si evitarea factorilor declansatori de stres cunoscuti pot ajuta.

Trebuie sa-i precizezi mamei tale ca este important sa nu neglijeze durerea continuua si sa fie constienta de importanta unui diagnostic precoce si a tratamentului.

Ii puteti lua un unguent pe baza de plante (arnica sau gheara-diavolului), acestea sunt prezente pe piata de produse naturiste. Totusi, acestea nu vindeca, dar amelioreaza simptomele, asa ca ea ar trebui sa se prezinte la un medic cat mai curand.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Reumatisme-degenerative/inflamatia-in-artrita-reumatoida_17095
https://sfatulmedicului.ro/Artrita-reumatoida/dieta-poate-ajuta-la-ameliorarea-simptomelor-artritei-reumatoidei_7149
https://sfatulmedicului.ro/Artrita-reumatoida/artrita-reumatoida-importanta-exercitiului-fizic_1667
https://sfatulmedicului.ro/Artrita/tratamente-naturiste-pentru-artrita_1686