Durere brat stang fara durere toracica.problema cu inima?

Durere

Postata de Utilizator11712103858 cu o luna in urma.

De approximativ o saptamana+ am o.durere de brat stang- in muschi - partea din spate a muschiului. Durerea este mai tot timpu,mai ales seara - noaptea nu ma lasa sa adorm..
Analize la sange relativ OK. Cholesterol un pic sus 5.2 mmol/L , suspect diabet tip 2, 100 kg - 185 cm. Echografie la inima - ianuarie - OK. Ar fi si o jena in piept dar o pun pe seama anxietatii. Am si o tromboza venoasa.
Multumesx

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Durerea in bratul stang nu este intotdeauna un semn al unui atac de cord, in special daca nu este asociata cu durerea toracica. Alte posibile cauze ale durerii in bratul stang includ problemele musculo-scheletale, cum ar fi tensionarea muschilor sau a ligamentelor, sau probleme de nervi cum ar fi nevralgia.

Anxietatea poate provoca, de asemenea, o serie de simptome fizice, inclusiv durerea in bratul stang. Daca suspectezi un diabet de tip 2, este important sa te adresezi medicului tau pentru a iti face un plan de gestionare a acestuia.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-generala

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/legatura-dintre-durerea-de-mana-si-atacul-de-cord_11497
sfatulmedicului.ro/Diverse/cauzele-amortelilor-de-la-nivelul-bratelor_9043
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/sapte-tipuri-de-durere-care-nu-ar-trebui-ignorate_1264