Din ce cauza pot avea oare aceste dureri?

Durere

Postata de Utilizator11700608686 cu 5 luni in urma.

Buna ziua,de cateva zile 3 la număr ma doare burta(mai tare stomacul)si nu pot sa mananc mai nimic.De azi au inceput ameteliile.Ciclul mi a întârziat 5 zile,inca nu am facut test de sarcina deoarece imi este foarte frica...am doar 19 ani.Si nu sunt pregatita...prietenul meu a zis ca totul a fost ok si sa nu ma ingrijorez insa sunt foarte stresata.Cei drept am niste probleme de sanatate si beau niste medicamente,acuma nu stiu daca sunt reactii adverse,inainte sa am aceste dureri...nu am intretinut relatii intime.Am nevoie de ajutor,va rog

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In primul rand, este important sa consultati un medic pentru a determina cauza exacta a durerilor abdominale si a ametelilor. Exista mai multe motive posibile pentru aceste simptome, inclusiv:

1. Probleme digestive: Durerea si disconfortul abdominal pot fi cauzate de tulburari digestive, cum ar fi gastrita, ulcerul gastric, refluxul gastroesofagian sau sindromul de colon iritabil.

2. Tulburari menstruale: Intarzierea ciclului menstrual si durerile abdominale pot fi legate de ciclurile neregulate sau de schimbarile hormonale. Este important sa faceti un test de sarcina pentru a exclude o posibila sarcina.

3. Stres si anxietate: Stresul si anxietatea pot provoca uneori simptome fizice, cum ar fi dureri abdominale si ameteli.

4. Efectele secundare ale medicamentelor: Medicamentele pe care le utilizati pot provoca uneori efecte secundare, inclusiv dureri abdominale si ameteli. Este important sa consultati prospectul medicamentului si sa va adresati medicului dumneavoastra pentru a afla daca simptomele pot fi legate de medicamentele pe care le luati.

Este recomandat sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Apendicita-si-alte-cauze-de-abdomen-acut/durerea-abdominala-simptome-si-diagnostic_11329

Utilizator11700608686

acum 5 luni

Buna ziua,de cateva zile 3 la număr ma doare burta(mai tare stomacul)si nu pot sa mananc mai nimic.De azi au inceput ameteliile.Ciclul mi a întârziat 5 zile,inca nu am facut test de sarcina deoarece imi este foarte frica...am doar 19 ani.Si nu sunt pregatita...prietenul meu a zis ca totul a fost ok si sa nu ma ingrijorez insa sunt foarte stresata.Cei drept am niste probleme de sanatate si beau niste medicamente,acuma nu stiu daca sunt reactii adverse,inainte sa am aceste dureri...nu am intretinut relatii intime.Am nevoie de ajutor,va rog