De ce nu trece durerea?

Durere

Postata de Dana Sgu cu 2 luni in urma.

Bună dimineața. Acum 3 zile am făcut o rază la plămâni ,deoarece aveam câteva zile de când mă durea in zona toracică, dreapta,ca un fel de junghi intercostal. Am aflat că am pneumonie interstițială,bronhiile sunt lipite de mucus(eu nu pot elimina flegma la tusea productiva ), rană pe plămân(dreptul e mai tare afectat)și doamna doctor mi-a dat tratament cu Kp***ax,Flagyl (pt infecție),plus altele, inhalații cu ulei de eucalipt și oregano, aerosoli...e a 3 a zi de tratament,însă durerea nu mă lasă...care ar fi cauza? Vă mulțumesc.

Adauga raspuns

Raspunsuri (6)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Din pacate, durerea poate persista deoarece pneumoniile interstitiale sunt, de cele mai multe ori, procese inflamatorii cronice, deci durerea poate persista pana cand inflamatia se amelioreaza.

Tratamentul pe care il luati pare a fi cel adecvat, inclusiv inhalatiile care ajuta la fluidizarea si eliminarea mucusului care aglomereaza bronhiile. Desi este posibil ca durerea sa nu dispara de indata, este important sa continuati tratamentul si sa observati daca apar imbunatatiri in urmatoarele zile.

Daca durerea persista sau se agraveaza, va recomandam sa va reintoarceti la medicul dumneavoastra pentru a revizui tratamentul.

Este posibil sa fie necesara ajustarea medicatiei sau adaugarea de analgezice pentru a controla durerea. De asemenea, daca aveti dificultati in a elimina secretiile, poate fi util un program de kinetoterapie respiratorie.

Ranile pulmonare de obicei se vindeca singure cu timpul, sub supraveghere medicala. Dar sunt necesare investigatii suplimentare daca simptomele se agraveaza sau nu se imbunatatesc.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/pneumonie-interstitiala-cu-pneumocystis-carinii_6239
sfatulmedicului.ro/Pneumonii/tipuri-de-pneumonie-simptome-cauze-tratament_15707

Raspunde
 
0
 
Dana Sgu

acum 2 luni

Kp***ax(antibiotic)

Raspunde
 
0
 
Dana Sgu

acum 2 luni

Kp***ax(antibiotic)

Raspunde
 
0
 
Dana Sgu

acum o luna

Mulțumesc frumos...

Raspunde
 
0
 
Dana Sgu

acum o luna

Am deja 4 zile de tratament și. 10 și începeam să mă îngrijorez,mi as fi dorit să vad o ameliorare,dar....

Raspunde
 
0
 
Dana Sgu

acum o luna

4 zile din 10,scuze.

Raspunde
 
0
 
Adauga raspuns

Vezi si alte informatii utile

Afectiunile care provoaca durere faciala Sindromul dureros patelofemural Medicamentele pentru dureri eliberate fara prescriptie medicala si riscul pe care acestea le implica Anotimpul rece si durerile Durerea musculoscheletala

Nu ai gasit ce cautai? Cauta intrebari similare

sau adauga o intrebare noua

Adauga o intrebare noua