De ce ma doare stomacul de cand am inceput tratamentul cu helicostop?

Durere

Postata de DORA cu o luna in urma.

Dimineata m am trezit cu durere de stomac dupa ce am mancat mi am revenit acum am mancat si iar m au luat niste dureri de stomac dupa care m au lasat cu 2 zile in urma am avut niste gaze urat mirositoare si gura la fel imi miroase....iau controlog de 40g o data pe zi si 3 pastile de helicostop ,de ce ma doare stomacul ? Pana acum am avut greturi,balonari,stare de molesteala,acid dar dureri asa nu.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Durerea de stomac poate fi un efect secundar al medicamentului. Acest medicament este folosit pentru a trata infectii cu Helicobacter Pylori, o bacterie care poate cauza gastrita, ulcer stomacal sau chiar cancer de stomac. Medicamentul poate irita stomacul, cauzand disconfort, usturime sau durere. In plus, simptomele mentionate, cum ar fi greturile, balonarea, starea de moleseala, pot fi legate si de aceasta infectie.

Cu toate acestea, daca durerea persista, este foarte important sa te adresezi unui medic. Acesta poate recomanda efectuarea unei endoscopii pentru a verifica starea de sanatate.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-intestinale/durerile-de-stomac-cauze-si-afectiuni-posibile_7855