De ce ma doare si ustura in timpul actului intim?

Durere

Postata de Utilizator11710499195 cu o luna in urma.

Am 25 de ani iar de la o vreme am aceste simtome

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Durerea si usturimea in timpul actului intim pot fi cauzate de mai multi factori. In primul rand, poate fi vorba despre o infectie. Acestea pot provoca inflamatie si iritatie, ceea ce conduce la discomfort.

De asemenea, poate fi vorba despre o stare de uscaciune vaginala. Acest lucru poate fi cauzat de o scadere a nivelurilor de estrogen din corp, care duce la uscarea tesuturilor vaginale. O alta posibilitate este vaginismul, o conditie in care muschii vaginali se contracta involuntar, ceea ce duce la durere in timpul actului sexual.

Totusi, acestea sunt doar cateva din posibilitatile de cauze ale durerii si usturimii, asa ca este important sa discuti cu un profesionist medical despre simptomele tale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-feminine/durerea-ce-apare-in-timpul-contactului-sexual-dispareunia_1173
sfatulmedicului.ro/Disfunctii-sexuale-feminine/dispareunia-si-sangerarile-din-timpul-contactului-sexual_1015
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cistita-care-sunt-semnele-factorii-de-risc-si-tratamentuli_15030

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului.