De ce ma doare in piept in special dimineata?

Durere

Postata de Tibi cu un an in urma.

Buna seara! De vreo trei zile, am o durere destul de puternica in piept, in centrul toracelui, cand stau pe spate nu ma doare. In schimb, daca stau pe o parte durerea devine aproape insuportabila. Ma trezesc, mananc si parca durerea dispare in proportie de 95%, mai am mici dureri la o miscare brusca sau daca stau intr o pozitie mai ciudata. Aveti idee ce ar putea fi? Multumesc

Raspunsuri (5)

Tibi

acum un an

Am omis sa mentionez ca durerea este sesizabila doar dimineata cand ma trezesc, in timpul zilei nu ma deranjeaza, ramane doar ca o usoara presiune in acea zona, dar cred ca e doar pentru ca sunt eu putin speriat si stau cu gandul acolo, dar in shcimb dimineata, este foarte dureroasa. O aseman oarecum cu o coasta fisurata (am avut in trecut). Am omis sa mi spun si varsta, 24 de ani. Pana acum ceva luni frecventam sala, sporturi de contact, dar de ceva timp nu am mai facut sport si de aceea tind sa cred ca nu e o problema musculara. Multumesc!

Tibi

acum un an

Mi am luat tensiunea mai mereu, de obicei am 10 cu 6, dimineata 9 cu 6. Temperatura nu am deloc, ce ar putea fi? :(

Admin SfatulMedicului

acum un an

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/principalele-afectiuni-asociate-durerilor-in-piept_16822

Moldovan Dorel

acum un an

Buna seara! De vreo trei zile, am o durere destul de puternica in piept, in centrul toracelui, cand stau pe spate nu ma doare. In schimb, daca stau pe o parte durerea devine aproape insuportabila. Ma trezesc, mananc si parca durerea dispare in proportie de 95%, mai am mici dureri la o miscare brusca sau daca stau intr o pozitie mai ciudata. Aveti idee ce ar putea fi? Multumesc
Am și eu aceasta problema și aș vrea să știu ce este?
Multumesc

Tibi

acum un an

Salut, Dorel! La mine a fost o nevralgie, a trecut in timp, nu te panica, cel mai bine mergi la un doctor specialist. Mie mi a recomandat sa iau un nurofen cand ma doare si daca se amelioreaza durerea era clar ca a fost nevralgie. Durerea m a tinut exact cum spui si tu, in jur de o saptamana, doar dimineata si doar cand stateam intr o parte. Apoi foarte putin in decursul zilei la o pozitie mai ciudata sau miscare.