De ce am o Durere ceafa stanga dupa ce am impins la sala ?

Durere Hipertensivi Hipertensiune intracraniana Hipertensiune Afectiuni si tulburari cardiovasculare
+2
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1492534598 cu 7 ani in urma.

Buna . Practic sala de forta de 2 ani. Ieri pentru prima data la ridicarea barei am simtit o durere puternica in partea stinga a cefei si urechea stinga .dupa care nu am mai putut continua sa fac ceva. Astazi nu mai simteam nimic si am fost la sala din nou. De la o simpla tractiune la bara durerile au revenit. + mai doare deja si capul si simt o tensiune puternica in zona capului. Tin sa spun ca incalzirea o fac de fiecare data 10- 15 min . Poate aveti vreo idee ce poate fi. multumesc Anticipat

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Dupa descrierea pe care ne-ati oferit-o, pare sa fie o posibila tensiune musculara sau o entorsa in zona gatului, cauzata probabil de o utilizare excesiva sau necorespunzatoare a muschilor in timpul ridicarii greutatilor la sala. De asemenea, daca ati avut o postura incorecta in timp ce ridicati greutatile, aceasta ar fi putut sa contribuie la aparitia durerii.

O alta posibilitate ar fi faptul ca ati suferit o leziune a discurilor intervertebrale.

Daca durerea persista sau daca apar simptome noi, va recomandam sa va adresati unui medic specialist pentru a putea primi un tratament adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/reumatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Cefaleea-si-migrena/durerea-de-cap-cefaleea-cauzata-de-starile-de-tensiune_322
sfatulmedicului.ro/Oase-si-articulatii--membrele-/boala-degenerativa-a-discului-intervertebral_1659