De ce am dureri de burta noaptea?

Durere

Postata de Maria85 cu o luna in urma.

Bună ziua. În luna februarie anul acesta am făcut inserare cu sterilet mirena la recomandarea medicului ginecolog pentru durerile groaznice și menstruație abundenta pe care le aveam.
Întrebarea mea este de ce am dureri de burtă noaptea? Ce ar putea fi? Am făcut analize acum recent și totul pare sa fie ok

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Exista mai multe motive pentru care puteti avea dureri de burta noaptea.

Unul dintre acestea are legatura cu fluctuatiile hormonale cauzate de steriletul Mirena. Acesta elibereaza un progesteron sintetic (levonorgestrel), care poate determina crampe abdominale.

De asemenea, stresul poate fi un alt factor contribuitor.

S-ar putea, de asemenea, sa fie vorba despre o conditie medicala, cum ar fi sindromul de colon iritabil sau gastrita, care poate provoca dureri abdominale pe timp de noapte.

Este important sa discutati cu medicul despre aceste simptome, deoarece poate fi necesar sa faceti investigatii suplimentare pentru a determina cauza exacta.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Diverse/20-de-cauze-ale-durerilor-pelvine_8343
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cand-devine-durerea-de-ovare-o-urgenta-medicalai_17741
sfatulmedicului.ro/Ulcerul-gastroduodenal/tot-ce-trebuie-sa-stiti-despre-gastrita_17305

Maria85

acum o luna

Mulțumesc mult pentru răspuns.
As mai avea o întrebare...
Oare colonul iritabil sau gastrita ar putea fi una dintre cauzele balonarii și gazelor pe care le am?
Orice aș mânca mă umflu ca un balon și am gaze de mie mi-e rușine, îmi provoacă un disconfort foarte mare.
Mulțumesc anticipat