Cum pot scapa de durerile de picioare?

Durere

Postata de Utilizator11712867539 cu 4 saptamani in urma.

Cum pot scăpa de durerile de picioare de la genunchi in jos

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Durerile de picioare pot avea numeroase cauze, de la probleme articulare, musculare sau osoase, pana la probleme circulatorii.

Pentru a reduce durerea, cateva recomandari ar fi:
1. Ridicarea picioarelor: Acest lucru poate ajuta la reducerea umflaturilor si a presiunii asupra picioarelor.
2. Exercitiile fizice: Activitatea fizica regulata iti poate imbunatati circulatia si poate reduce inflamatia.
3. Mentinerea unei greutati sanatoase contribuie la reducerea presiunii asupra genunchilor si articulatiilor picioarelor.
4. Aplicarea de comprese calde sau reci: Compresia cu gheata poate reduce inflamatia si ameliora durerea, in timp ce caldura poate ajuta la relaxarea muschilor.
5. Medicamente OTC: Medicamentele fara prescriptie medicala, cum ar fi ibuprofenul sau paracetamolul, pot ameliora durerea temporar.
6. Purtati incaltaminte potrivita: Pantofii cu sprijin bun pot preveni unele tipuri de dureri de picioare.

Daca durerea persista sau se inrautateste, este recomandat sa consultati un medic in vederea unui control amanuntit.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/durerile-de-picioare-ce-afectiuni-pot-semnala_15719
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/care-sunt-cauzele-durerilor-de-picioarei_17445
sfatulmedicului.ro/Artrita/durerea-de-picioare-in-artita-reumatoida_11628