Cum pot scapa de Durere de calcai in urma unei sarituri?

Durere

Postata de Ionela cu o luna in urma.

Buna seara! Ma poate ajuta si pe mine cineva va rog. Acum o luna am sarit in bazin de la inaltimea de 1.50 m, am sarit in calcai. Im momentul cand am sarit mi-a amorțit instant piciorul. Nu am mai putit calca il el. Dupa 3 zile am fost la ugenta mi s-a facut radiografie si ma trimis acasa spunându-mi ‘’ nu este rupt dute acasa dati cu crema, pune gheața si ia 7 zile vimovo,, durerile nu au incetat sunt din ce in ce mai rau chiar si cand stau in pat. Din acel moment nu pot calca in calcai.Ce ma sfatuiti sa fac?

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

E posibil sa fi suferit o vatamare la nivelul tendonului sau la nivelul tesuturilor moi ale calcaiului. Este posibil, de asemenea, sa fi alunecat undeva nervul care este responsabil pentru simtul durerii si presiunii pe calcai. Acest lucru poate provoca durere persistenta, chiar si atunci cand nu puneti greutate pe calcai.

Continuati sa aplicati gheata pe calcai timp de 15 minute la fiecare doua ore si folositi un unguent antiinflamator, asa cum vi s-a recomandat.

Inca ceva: fii pregatit sa porti incaltaminte cu amortizare adaugata sau talpi interioare ortopedice pentru a-ti ajuta piciorul in timpul vindecarii.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/ortopedie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gleznei-si-piciorului/durerile-de-calcai-cauze-si-tratament-nechirurgical_14946
sfatulmedicului.ro/Artrita/durerea-de-picioare-in-artita-reumatoida_11628

Ionela

acum o luna

Si amorțelile sa fie tot de la acel tendon. Degetele sunt amortite