Cum pot scapa de durere asta ce sa fac?

Durere

Postata de Adibm cu 6 luni in urma.

Bună ziua. Am și eu problema de ceva timp ma doare partea stanga cu tot cu cap, urechea și gatul . Am fost la un medic orl și mi.a zis ca am un nerv inflamat. Ma dore când stau in curent sau frig ..ma doare foarte rău o durere insuportabila. Țin sa menționez poate sa fie fin cauza danturi. Cred ca e și din cauza masele de minte ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Este important sa continui sa consulti un medic specialist pentru investigatii suplimentare si pentru a afla cauza exacta a durerii.

In ceea ce priveste durerea cauzata de un nerv inflamat, medicul poate prescrie antiinflamatoare si analgezice pentru a diminua disconfortul. De asemenea, odihna si evitarea expunerii la curent sau frig pot ajuta la reducerea simptomelor.

Daca crezi ca durerile pot fi cauzate de dinti, ar fi bine sa mergi si la un dentist pentru un consult de specialitate. Acesta poate evalua starea danturii tale si sa ofere tratamentul adecvat, daca este cazul.

Cu privire la maselele de minte, acestea pot cauza dureri la nivelul maxilarului si a urechii, asa ca este posibil ca ele sa fie implicate in durerea pe care o resimti. Un consult la un stomatolog sau la un chirurg maxilo-facial poate fi de ajutor pentru evaluarea si alegerea celei mai bune optiuni de tratament.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Afectiuni-ale-urechii/cauze-nebanuite-ale-durerii-de-ureche_15923