Cum pot scapa de aceasta problema ?

Durere

Postata de Utilizator11722449327 cu o luna in urma.

Bună ziua! De câteva luni ma confrunt cu o contractura a muschilor dorsali si oblici abdominali de pe partea dreapta, în mare pare pe toată suprafata spatelui pe aceasta parte. Am făcut kineto,fizio și masaj decontracturant dar problema persista. Pe lângă asta ma îngrijorareza faptul ca uneori muschii se relaxeaza ,durerea dispărând. Ca mai apoi, sa apară din nou. S a mai confruntat cineva cu asemenea problema ? Menționez și faptul ca uneori am mici spasme musculare atunci când sunt în repaus, muschiul se contractează efectiv singur.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Pentru simptomele descrise, se recomanda vizita la un medic specialist in medicina fizica si reabilitare pentru o evaluare detaliata. Desi ati spus ca ati urmat kinetoterapie si fizioterapie, medicul va poate recomanda alte tehnici de reabilitare sau tratamente medicamentoase. De asemenea, senzatiile pe care le descrieti ca spasme musculare pot fi evaluate de un neurolog.

Puteti incerca si sa includeti mai multe plimbari in activitatile zilnice, sa faceti exercitii de stretching si eventual, sa includeti in dieta alimente bogate in magneziu, cum ar fi legume cu frunze verzi, nuci, seminte, avocado, banane sau ciocolata neagra.

De asemenea, incercati sa fiti atent la pozitiile pe care le adoptati de-a lungul zilei si sa faceti pauze dese daca lucrati la birou, folosind un scaun ergonomic.

In cazul in care durerea persista sau se agraveaza, adresati-va medicului dumneavoastra sau unui medic de specialitate.

Ei va pot recomanda sa faceti un RMN pentru a evalua starea muschilor si a tesuturilor moi.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Afectiunile-gambei-si-coapsei/crampele-musculare-ce-le-determina-si-cum-pot-fi-prevenite_15929