Ce trebuie să fac să nu mă mai doară burta?

Durere

Postata de Utilizator11714114944 cu 2 saptamani in urma.

Am fost operată de cancer de col uterin,au trecut 7 ani de atunci și acum mă doare burta pe parte stângă

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Exista mai multe cauze care pot determina durerea abdominala la o persoana care a avut cancer de col uterin in trecut. Durerea poate fi cauzata de scaune blocate, gaz sau infectii. Unele femei pot avea si sindromul intestinului iritabil sau afectiuni ginecologice precum endometrioza. Poate fi, de asemenea, posibil ca durerea sa fie cauzata de o recidiva a cancerului.

In primul rand, toate aceste cauze ar trebui sa fie discutate cu medicul. El poate recomanda sa luati medicamente pentru durere, sa modificati alimentatia sau sa faceti mai multa miscare. De asemenea, poate fi util sa incercati anumite terapii complementare, cum ar fi acupunctura sau masajul.

Daca durerea persista insa, este important sa solicitati o a doua parere sau sa soliciti investigatii suplimentare. Un examen RMN ar putea sa fie util pentru a verifica daca exista vreun blocaj sau o alta problema care ar putea provoca durerea.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie sau www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Apendicita-si-alte-cauze-de-abdomen-acut/durerea-abdominala-simptome-si-diagnostic_11329
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/cauze-si-tratament-in-durerea-abdominala_16408
sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/dureri-abdominale-cauze-si-remedii_14663
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/cancerul-de-col-uterin-simptome-si-tratament_16003