Ce sa fac mai departe daca am o durere de spate cronica de multi ani?

Durere Durere cronica Dureri de spate Nevralgie Afectiuni coloana vertebrala
+2
Vezi toate grupurile

Postata de MembruMobileApp1512033930 cu 6 ani in urma.

Buna ziua. Va rog mult ati putea sa-mi spuneti ce as mai piutea face in cazul meu? Am o durere toracala (la spate) de multi ani, care variaza , nu depinde de niciun factor, mereu o simt, uneori mai tare alteori mai incet. Durerea a debutat (multi ani in urma) de la o suparare puternica, si a radiat puternic inspre inima incat am fost luat cu ambulanta. Apoi cu timpul a ramas constant in spate, radiind usor in toata zona spatelui. Am facut fizioterapie dar nu mi-a ameliorat durerile decat 5%. Am facut masaj profesional dar nimic. Am facut o radiografie la coloana vertebrala, si imi arata o pensare vertebrala, probabil genetica. 2 vertebre sunt mai apropiate in partea din fata, si probabil apasa pe vreun nerv. Dar nu se stie daca de acolo vine durerea. Eu simt durere si un pic mai jos de zona pensarii, la o alta vertebra care radiologic arata normal. Cel care mi-a facut masaj a zis ca am o nevralgie intercostala. Pe cine sa mai cred? Ce trebuie sa fac mai departe? Va rog din suflet, nu mai stiu ce sa fac si unde sa merg. Am 30 de ani. Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Petre Muresan

acum 5 ani

In cazuri de acest fel o examinare RMN este mai concludenta si un consult clinic. Pe baza acestora se poate lua o hotarare .

dr Petre Muresan
medic primar Medicina generala-Medicina de familie
atestate in Acupunctura, Homeopatie si Ultrasonografie generala
studii aprofundate de Osteopatie si Medicina estetica homeopata ,
Reflexoterapie , Termografie si Angiotermografie dinamica ( DATG )