Ce poate provoca aceste simptome?

Durere

Postata de Utilizator11709306449 cu 4 saptamani in urma.

Bună ziua! Menționez ca am 22 de ani. În urmă cu 2-3 săptămâni am simțit o durere in piept, apoi în spate chiar în zona plămânilor. După câteva zile, aceasta a încetat însă de 2 zile din nou aceeași durere, urmată de respirație foarte grea, sufocare și chiar bătăi ale inimii uneori accelerate și chiar palpitații. Un sfar, sau chiar o părere, vă rog!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Simptomele descrise pot fi cauzate de mai multe afectiuni, cum ar fi: boli pulmonare (cum ar fi pneumonia sau bronsita), boli cardiace precum angina pectorala sau infarctul, tulburari de anxietate sau stres, sau gastro-esofagian (ca refluxul acid).

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/cardiologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/angina-pectorala-clasificare-simptome-si-tratament_16431
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/angina-pectorala-un-semnal-de-alarma_17260
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/principalele-afectiuni-cardiovasculare-pe-intelesul-tuturor_17589
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/7-simptome-ale-bolilor-pulmonare_8382
sfatulmedicului.ro/Bolile-aparatului-respirator/boli-ale-plamanilor-si-respiratorii_7866

Utilizator11709306449

acum 3 saptamani

Mulțumesc!