Care este cauza durerii?

Durere

Postata de Isabella cu 2 luni in urma.

Am 25 de ani, imobilizata la pat fara posibilitate de deplasare. De cateva luni de zile ma chinui intermitent cu o durere foarte mare acuta in zona abdominala stanga, undeva sub coaste spre ambele parti, spate si in fata. Durerea nu este mereu pe aceeasi parte, sunt zile cand aceeasi durere se resimte de acelasi fel in aceeasi zona doar ca pe partea dreapta. Durerea este insuportabila, doare sa respir efectiv, tot corpul se simte slabit iar durerea se diminueaza temporal numai dupa o injectia pentru durere. Care ar putea fii cauza si ce as putea face?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Simptomele descrise par a indica o posibila afectiune gastrointestinala, ca de exemplu, un ulcer gastric sau duodenal, colecistita, pancreatita sau chiar o problema la nivelul splinei. Toate acestea pot provoca dureri la nivelul abdomenului superior, atat la stanga cat si la dreapta. Cu toate acestea, fara un examen mai aprofundat si o anamneza corecta nu se poate pune un diagnostic concret.

Ac***a in vedere varsta ta si situatia ta fizica (imobilizata la pat), exista o serie de factori care pot contribui, iar investigatiile ar trebui sa fie realizate pentru a exclude orice problema grava. De asemenea, o problema precum tromboza venoasa profunda sau o embolie pulmonara, care sunt frecvente la persoanele imobilizate la pat, ar putea cauza, de asemenea, durere si dificultati de respiratie.

Este extrem de important sa consulti un medic care sa te poata examina si sa prescrie teste conform simptomelor tale.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Apendicita-si-alte-cauze-de-abdomen-acut/durerea-abdominala-simptome-si-diagnostic_11329