Bună . Oare pe unde să mai merg ?

Durere

Postata de MadaM cu o luna in urma.

Bună . Am fost la medic la neuro rmn făcut , apoi ortoped (a zis ca am mers oarecum degeaba ca nu am o probl pe partea ortopedica) însă eu acuz o durere suportabilă cronică în zona creasta iliaca și uneori în spate la zona sacroiliaca care merge uneori în jos spre șold ( unde e capul femural ) radiază spre inghinal și ajunge și spre fesa picior . Chiar nu știu încotro să mă îndrept , reumatolog neuro ?
Mi s-a recomandat să fac fizioterapie, dar e ciudată durerea și aș vrea tare să știu cauza , m-am gândit să îmi fac de capul meu radiografie la șold sau zona sacro-iliaca dar știu eu dacă îmi face cineva fără recomandare.( a am uitat uneori simt oarecum o jenă (sensibilitate ) în zona asta a șoldului . Mersi de eventualele rsp dar de câteva luni tot așa o țin , am început cu consult urolog, gine , gastro …. Și am ajuns aici

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Atunci cand durerea este localizata in mod specific in zona pe care ati mentionat-o, poate fi vorba de o varietate de afectiuni, incluzand probleme ale coloanei vertebrale, afectiuni ale soldului sau chiar afectiuni ale organelor interne.

Tinand cont de faptul ca ati deja consultat un medic neurolog si un ortoped, dar fara succes, va recomandam continuarea investigatiilor cu un reumatolog.

Aceasta specializare se ocupa de afectiunile dureroase ale oaselor, articulatiilor, muschilor si tendoanelor. O alta optiune ar putea fi consultarea unui medic de medicina interna pentru a exclude orice afectiune interna ce s-ar putea manifesta prin durerea pe care o simtiti.

Nu uitati ca este important sa discutati cu medicul despre toate simptomele pe care le aveti pentru a putea fi indrumata corect.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia:
https://www.clickmed.ro/medic/reumatologie, https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Reumatisme-degenerative/artroza-soldului-coxartroza_1654

MadaM

acum o luna

Concluzie rmn scrie asa : atitudine dextroconcava lombara , minime modificări degenerative lombare cu mici herni intra somatice și debord discal l4-l5 fără conflicte radicular e asociate