Am dureri în partea dreapta in coltul coastei și duce pana inchitura piciorului? ?

Durere

Postata de Utilizator11699653439 cu 5 luni in urma.

Am dureri în partea dreapta in coltul coastei și duce pana inchitura piciorului,sau chiarșiburtama doaresi ma mănâncă??

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

Durerile in partea dreapta a coastei care se extind pana in incheietura piciorului si pot fi insotite de dureri abdominale si mancarimi pot avea multiple cauze. Unul dintre motivele comune pentru aceste simptome este o afectiune numita sciatica, care implica compresia nervului sciatic in zona lombara a coloanei vertebrale. Aceasta poate provoca dureri care se extind din spate pana in picior, inclusiv in regiunea abdominala. Alte posibile cauze includ probleme ale vezicii biliare, inflamatie a pancreasului sau o hernie a cavitatii abdominale.

Este important sa consultati un medic pentru evaluare si diagnostic corect. Medicul va putea investiga simptomele si poate recomanda teste suplimentare, cum ar fi radiografii sau imagistica prin rezonanta magnetica (RMN), pentru a detecta cauza exacta a durerilor. Tratamentul va depinde de diagnosticul stabilit si poate include medicamente, fizioterapie sau alte interventii specifice.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/durerea-sub-coaste-cauze-posibile_19213