umflatura ca o galma

Durere gat

Postata de muni cu 12 ani in urma.

sotului meu ia aparut o galma dupa ceafa in partea dreapta , la inceput era mai imprastiata si foarte dureroasa , nu putea sa-si intoarca capul,dupa cateva zile a disparut durerea si s-a adunat la un loc acum s-a mai micsorat si nu il mai doare , ce poate sa fie?

Raspunsuri (13)

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ne-ati putea scrie in ce conditii a aparut acea formatiune? a fost lovit in acea zona? a avut de dinainte o leziune care s-a inflamat? alte boli mai are? urmeaza vreun tratament?

va urez o zi buna

muni

acum 12 ani

nu a fost lovit, este doar hipertensiv, tratament face cu captopril dar nu in permanenta,acum aproape ca nu se mai vede galma,inainte era aproape ca si o nuca

tebku

acum 12 ani

nu s-ar putea sa fie insertia coloanei in craniu? in caz ca a suferit vreun traumatism sau sta mult int-un scaun se poate mobiliza zona intr-atat incat sa se poata simtii la palpare. ar trebui sa faca ceva miscari sa vada daca are legatura cu coloana.

mirela radu

acum 12 ani

sotul meu are multe galme pe amindoua brate micute ca alunele si tari,nu dor dar incep sa iasa mai multe.daca stie cineva ce sunt si ce e de facut va rog sa mi raspundeti.e cazul sa ma duc cu el la doc. sa fac analize ceva biopsie.va multumesc si astept raspuns

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

ar putea fi vorba despre niste formatiuni numite lipoame, si printre zonele frecvent afectate sunt si bratele. aceste formatiuni, in lipsa complicatiilor, de obicei nu necesita tratament, fiind necesar doar din ratiuni estetice sau daca devine dureros, daca se infecteaza, daca afecteaza mobilitatea, etc.
totusi pentru un diagnostic corect, este necesar un consult dermatologic, deoarece aceleai simptome pot fi data de mai multe afectiuni.
pentru mai multe detalii despre lipom, va recomand si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Chirurgie-estetica/lipomul_972

va urez o zi buna

mihaela gavril

acum 11 ani

Buna zuia,
De ieri mi-a aparut dupa cap in partea dreapta o umflatura nu mare dar doare. Daca stie cineva ce este si ce e de facut va rog sa-mi raspundeti.
Multumesc.

aaaaaaaaaaaaaaaaaabbbbbbbbbbbbb

acum 11 ani

creca sa rupt de la p***ae :)))

Rodica

acum 10 ani

Buna seara,sotului meu ia aparut o galma in partea stanga (dupa cap)nu l doare...ce ar putea fi???Va rog frumos sa imi dati un sfat...Multumesc!!!

elena

acum 9 ani

hey mi-a aparut si mie o umflatura in partea stanga a gatului..am fost la medic si mi-a zis ca e litiaza salivara adica ca si un fel de pietre la rinichi si ca sa nu ma opereze a zis sa incerc sa o elimin cu ceaiuri.Nu stiti oare ceva ceaiuri care ar ajuta sau ceva remediu naturist sau ceva? plizzz help

geo

acum 9 ani

Buna mia aparut o galma in partea stanga a ceafei. Cand ma trezesc e umflata. Šī ma doare. Dupa ce stau treaz. Maimqult timp se desumfla. Asta se intampla de 3 zile.... Ba rog sa imidati. Un sfat

alexandru

acum 9 ani

mama are 3 unflaturi la ceafa crapa sa imi dea cineva un sfat

Vladoi monica

acum 7 ani

Si sotul meu ia aparut o galma cat o nuca in ceafa si uneori il doare ceafa ce este

Utilizator11576050990

acum 4 ani

Buna ziua soțul meu a tăiat un pom de salcâm și a carat pe umăr acel lemn el a simțit când la întepat dar a doua zi ia ieșit o glma el spune ca nu e nimic dar eu stau cu frica. De la salcamul acela care la carat pe umăr sa se unfle ca o blma. Mulțumesc astest răspuns