tuse persistenta

Durere gat

Postata de corina2012 cu 12 ani in urma.

Am tuse seaca de mai bine de jumatate de an. De jumatate de an am tot mers la medic.Am facut radiografie la pneumo-fara probleme. La ORL a spus de laringita...am primit tratament 10 zile -fara rezultat si m-a trimis la alergolog. La alergologie am facut spirometrie -este in limite normale , 3 luni am luat singulair si levocetrizina fara rezultat. Inecembrie la exudat faringian si nazal a iesit streptococ si stafilococ.. Intrerupt tratamentul de catre medic si am luat ospen 10 zile-fara nci o ameliorare. Apoi prescris pulmicort-o ameliorare pe moment. Refac exudatul si revin la alergolog....dar nu stiu ce sa mai fac.
Tusea este sacaitoare, enervanta , uneori simt ca nu imi ajunge aerul.

Raspunsuri (20)

Buna

acum 12 ani

Scrie-mi un email pe "***" la yahoo si iti spun ce sa faci ca sa scapi de aceasta tuse.

Medic Epuran

acum 12 ani

Din descrierea d-vs se poate suspecta un astm bronşic sau un reflux gastro-esofagian (dacă apar şi manifestările digestive specifice). Pentru stabilirea unui diagnostic exact ar fi recomandat consultul unui medic pneumolog

corina2012

acum 12 ani

Am fost la pneumologie in iulie anul trecut. Am facut radiografie si 3 spalaruri parca se numeau. A spus ca nu am nimic la plamani iar la acele 3 analize nu a iesit nimic. Mi-a spus ca nu am simtome de astm.
Posibil sa fie vreo ciuperca ...ceva pe caile respiratorii ?

elina

acum 11 ani

si eu am tusa seaca ce ma gadile in gat si tusesc pana nu mai pot si in acel moment simt ca ma sufoc daca nu am ceva la indemana sa avalez m-as sufoca

albert

acum 11 ani

Nu va faceti griji oameni buni sa aveti credinta in Dumnezeu si CREDETI in Cuvantul lui
care este Biblia,si El o sa va dea pace,vindecare si eliberare din orice fel de tusea uscata,boli ,astm,bronsita si orice fel de boala.NU UITATI! boala a venit in viata omului legal,din cauza pacatului,...dar am o veste buna ,caci Dumnezeu asa de mult ne-a iubit incat a trimis pe singurul Fiu sa moara pentru pacatele noastre odata pentru totdeauna,pe El sa ascultati si sa cereti sfat pentru ca el a inviat si mijloceste la Tatal pentru noi.
Merita sa aveti maxima incredere in El ,pt ca El ne asteapta ca sa ne asculte si sa ne trimita raspunsul la timpul potrivit pentru rugaciunile noastre.

Barbu S.

acum 10 ani

Atentie la medicamentele ptr inima, la cele care se termina in ,,pril'''''''' ex: Captopril, Enalapril,Lisinopril, Ramipril, Perindopril etc, au ca efect secundar tusea seaca persistenta! Este vorba de inhibitorii enzimei de conversie ai angiotensinei. Deasemenea, se pot comercializa si sub alte denumiri care nu se termina in ,, pril'''''''' ex: Capoten, Tritace, Renitec, Lotensin, Aceon etc. Cititi prospectele!

corina2012

acum 10 ani

Nu e vorba de niciun medicament. Nu iau absolut nimic. Ori e ceva alergic si nu s-a gasit alergenul, ori ceva intern.

tuse seaca

acum 10 ani

scrie-mi un email pe yahoo la zane_bu_n_e (indepartand insa toate liniutele din nume) daca vrei sa scapi gratuit de aceasta tuse... dupa cum vezi medicii de aici sterg numele ca sa nu poti fi ajutata :-)

TUDOROIU CLAUDIA

acum 8 ani

Buna ziua,
Urmez tratament pentru hipertensiune, mi s-a recomandat ZOMEN 30 mg dar imi provoca o tuse iritabila persistenta, apoi mi s-a recomandat PRESTARIUM 10mg, dar la fel, tusea seaca persista. Doresc un medicament corespunzator, care sa nu-mi provoace aceasta tuse iritabila. Ce ma sfatuiti?
Va multumesc,

Claudia Tudoeoiu

Andreea

acum 8 ani

Cat se recomanda inhalatiile pentru tusa seaca la copii de 4 ani? Noi am luat pana acum siropul Prospan si siropul de mugure de brad. Le putem combina cu inhalatiile? Multumesc

cami

acum 8 ani

Cu siguranta aveti flori ornamentale in preajma!In special aglonema este o floare foarte toxica si provoaca tuse seaca si nas infundat!

Utilizator11633337427

acum 2 ani

Bună ziua. Băiețelul meu are 9 ani. De jumătate de an avem o tuse seaca. Am fost la medic de când a inceput(nu a avut alte simptome), ni sa spus ca în plămâni nu se aude nimic, tratament sirop pentru tuse seaca. Nu a avut efect. Iar apoi după o radiografie( desen pulmonar accentuat hiliobazal drept) medicul a prescris antibiotice și iar antetusive. După tratament iar nimic. Apoi am fost trimiși la alergolog. Am făcut Ige și testul Alex la 300 alergeni. IgE rezultat 245 Ul/ml. Iar alergici am ieșit la calmari, stridii, afine, pelin negru. Aceste produse nu Lea consumat, iar de pelin nustiu dacă avem în jurul blo ului. Am primit tratament Zirten, Permazole, Astha. Și iar nimic. După am făcut și examen corporazitologic. A fost depistat cu oxiuri. Am luat tratament toată familia. Și iarăși nimic. Tuseste în continuare. Aceasta tușă nu are un ritm oarecare. Doar noapte nu tuseste. Spuneți-mi va rog, credeți ca e pe baza de alergie? Pina la urma cum aflu concret la ce e alergic. Mulțumesc.

Cristina24

acum un an

Buna, ati gasit cauza ? aceeasi situatie si la noi, are 4 ani

Geanina.C

acum un an

buna ziua!
Acelasi lucru va rog si eu , daca ati rezolvat problema sa-mi scrieti si mie, am aceeasi problema cu fetita de 8 ani, nu mai scap de o tuse seaca doar cand nu doarme,e o tuse continua scurta,seaca ca si cum are ceva iritant in gat, i-am dat de toate si nimic.

Utilizator11641642835

acum 2 ani

Bună ziua! Și eu am un băiețel de 9 ani. Ne confruntăm cu aceeași problemă. A fost răcit in urma cu o luna și a rămas cu o tuse uscata care este repetitivă, chiar și la câteva secunde. El este alergic la praf și acarieni. I s-a dat tratam cu ventolin, flixotide, singular, nici o îmbunătățire. Apoi i s-a prescris azitromicina antibiotic. Tușește la fel. Pe timpul zilei tusea este frecventa din gât nu se aude nimic altceva. Radiografie pulmonara ok. Vreau să știu dacă ați reușit să depistați ceva, ce investigații ați mai făcut, eventual tratament. Mulțumesc

Utilizator11641672905

acum 2 ani

Din 2012 până în prezent nu am rezolvat nimic. Am tusea la purtător de atâția ani , că un tic. M-am resemnat.

Geanina.C

acum un an

buna ziua!
Acelasi lucru va rog si eu , daca ati rezolvat problema sa-mi scrieti si mie, am aceeasi problema cu fetita de 8 ani, nu mai scap de o tuse seaca doar cand nu doarme,e o tuse continua scurta,seaca ca si cum are ceva iritant in gat, i-am dat de toate si nimic.

Mariana

acum 11 luni

Off fata mea are 9 ani,din decembrie nu mai scăpăm de o tusa seacă nu stiu ce să-i mai dau fiecare medic cu schema lui de tratament 😥 mai mult noapte prin somn o ia si cu senzatie de sufocare uneori ,mie si milă când o vad ca nu se poate odihni ca un copil normal ,am citit aici comentarii voi face si eu o programare la aergolog 🙏

Elena

acum 4 luni

Bună aceiași problemă cu tusea o are și băiatul meu va rog mult din suflet cei care v-ați tratat spunetimi și mie cum ?ca nustiu ce s-a mai fac deja un an avem !

Maria

acum o luna

Buna seara am si eu un baiat de 4 ani si de un are aceasi problema va rog frumos daca ati gasit un tratament sa ma ajutati si pe mine am incercat toate siropurile de tuse fara niciun. Rezultat