torticolis

Durere gat

Postata de frtiz drl cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
am un tratament si vreau sa stiu daca este corespunzator,acestea este:
-ketonal 100mg- 1comprimat/ zi 9 (dimineata)
-lioresal 10mg - 3 comprimate/ zi(dimineata,pranz, seara)
-mydocalm 150mg -1 comprimat/zi (pranz)
-rivotril 2mg -1comprimat (dimineata-seara)
Va rog sa imi spuneti daca sunt recomandate corect de doctor.
Multumesc,va rog raspuns pe adresa de e-mail.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Torticolisul obisnuit dispare in mai putin de 3 zile dupa odihna si dupa administrare de medicamente analgezice si miorelaxante (decontracturante musculare), sub forma de unguente sau pe cale orala.
Torticolisul apare dupa o miscare brusca si fortata a gatului, dupa o pozitie inadecvata in timpul somnului. ar fi bine sa dormiti pe spate sau pe o parte ca perna pe care dormiti sa urmeze linia axei gatului.

frtiz drl

acum 12 ani

Buna ziua,
Multumesc pentru raspuns,dar am uitat sa va spun ca il am de vreo 5 luni.In momentul de fata sunt mai bine urmand tratamentul de care v-am spus.
Pot sa fac masaj si recuperare(ce fel)?

Multumesc.

frtiz drl

acum 12 ani

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca pot sa fac recuperare.

Multumesc.