torticolis inflamator si febra

Durere gat

Postata de GratielaC cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

fiul meu (15 ani) s-a intors azi de la scoala cu o stare generala p***a si dupa putin timp am observat ca are febra aproape 39. Are gatul inflamat pe dinafara (lateral si nu in spate), l-am dus la medicul de familie si mi-a spus ca are torticolis inflamator. I-a prescris ospamox 500, midocalm 50, ibuprofen 400 si fastum gel. Ma nelinisteste febra, nu are ceva mai grav?

Gratiela

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa urmati tratamentul recomandat iar in cazul persistentei simptomatologiei sa fie reevaluat de catre medicul pediatru.